GaetaCreek's Grand Slam
Sire
Ch. Borador's By George
Sire
Ch. Lenches Gallivant
Sire
Eng.Ch. Sandylands Gadabout
Dam
Lenches TipTop
Dam
Ch. Deer Runs Sweet Carmel Cream
Sire
Ch. Hunt Club Hennins Mill Gino
Dam
Ch. Boradors Sweet Charity
Dam
Belquest Summer Breeze
Sire
Dickendall Davaron Gable
Sire
Ch. Dickendall Arnold
Dam
Wolvercote Gaity Girl
Dam
Belquest Barefoot at the Beach
Sire
Caer Bren Mr. Penwick
Dam
Borador's Barefoot Contessa

Pedigree generated by PedigreeQuery.com

Show Record

1st place, Open Yellow Dog, First Company Governor's Foot Guard Athletic  Assoc., Hartford, CT. 
February 20, 2011, under Judge Ronald Menaker


1st place, Open Yellow Dog, Elm City Kennel Club, Hartford, CT.,  February 19, 2011,
under Judge Gayle Bontecou

Winners Dog/Best of Winners/Best of Breed, Open yellow Dog, Merrimack Valley Kennel Club, 
January 17th, 2011, Shown by Cassie Belli

1st Place, Open Yellow Dog, Merrimack Valley Kennel Club, January 16th, 2011, under Judge Michael Wiest

1st Place, Open Yellow Dog, Greater Lowell Kennel Club, January 15th, under Judge Donald Spritzer

2nd Place, Open Yellow Dog, Labrador Retriever Club of Greater Boston Lab Specialty, June 17th, 2010, 
under Judge June Sasaki

3rd Place, Open Yellow Dog, Framingham District Kennel Club, June 6th, 2010, under Judge Robert D. Ennis

2nd Place, Open Yellow Dog, Ladies Dog Club, June 5, 2010, under Judge Thomas H. Bradley III

3rd Place, Open Yellow Dog, Windham County Kennel Club, May 16th, 2010, under Judge Michael J. Woods

1st Place, Central New York Kennel Club, Open Yellow Dog, April 4th, 2010, under Judge Bonnie Threlfall

2nd Place, Open Yellow Dog, North County Kennel Club, April 3rd, 2010, under Judge JoAnn Colvin

2nd Place, Open Yellow Dog, New England Sporting Group Association, March 21, 2010, 
under Judge Judy S. Chambers

Winners Dog/Best of Winners for a 5pt Major, Open Dogs, Canadian Purina National, Canada, 
March 12, 2010, under Judge Norman L. Patton, shown by Sarah Crepeau

Winners Dog/Best of Winners/Best of Breed, First Company Governor’s Foot Guard Athletic Association, February 21, 2010, under Judge Linda Robey, shown by Sarah Crepeau

Reserve Winners Dog, Elm City Kennel Club, February 20, 2010, under Judge Sheila DiNardo, 
shown by Sarah Crepeau

1st Place, Open Yellow Dog, Big Apple Sporting Society, February 11, 2010, under Judge Andrew H. Brace

Before Trace became part of our family here at Handy Hill, he was owned and shown by Gaeta Creek Labradors, and successfully handled by Frank Gaeta

1st Place, Bred by Exhibitor, Suffolk County Kennel Club, September 26, 2009, under Judge Jean Fournier

3rd Place, Open Yellow Dog, Mid Jersey Labrador Retriever Club, October 17th, 2008, under Judge Joyce Love

Reserve Winners Dog, Long Island Kennel Club, May 18th, 2008, under Judge Norman Kenney

3rd Place, Open Yellow Dog, Ladies’ Kennel Assoc of America, May 17th, 2008, under Judge Robert Whitney

2nd Place, Open Yellow Dog, Ladies’ Kennel Assoc of America, May 16, 2008, under Judge Elaine Whitney

Reserve Winners Dog, Big Apple Sporting Society, February 7th, 2008, under Judge Jerry H. Weiss USMC (Ret.)

3rd Place, Open Yellow Dog, Riverhead Kennel Club, July 14th, 2007, under Judge Pauline Mortier

3rd Place, Open Yellow Dog, Riverhead Kennel Club, July 13th, 2007, under Judge Carl Gene Liepmann

Winners Dog
, Staten Island Kennel Club, June 24, 2007, under Judge Gale Young

2nd Place, Bred by Exhibitor, Labrador Retriever Club of Greater Boston, June 15th, 2007, under Judge Linda Vaughn

2nd Place, Open Yellow Dog, Greenwich Kennel Club, June 9, 2007, under Judge Sue Goldberg

2nd Place, Open Yellow Dog, Long Island Kennel Club, May 20th, 2007, under Judge Bonnie Threlfall

Reserve Winners Dog
, Ladies Kennel Assoc of America, May 19, 2007, under Judge Robert Stein

Winners Dog, Ladies Kennel Assoc of America, May 18th, 2007, under Judge Carlos Navarro

3rd Place, Bred by Exhibitor Yellow, Labrador Retriever Club of Potomac, April 4, 2007,
 under Judge Margaret Brown

2nd Place, Bred by Exhibitor, Holyoke Kennel Club, November 27, 2006, under Judge Mary Ann Alston

2nd Place, Bred by Exhibitor, Bronx County Kennel Club, October 29, 2006, under Judge Connie Clapp

Winners Dog/Best of Winners, Queensboro Kennel Club, October 27, 2006, under Judge Rita A. Bell

2nd Place, 12-18 mo, Hunterdon Hills Kennel Club, August 6, 2006, under Judge Andrea Braxton Robertson

1st Place, 12-18 mo, Riverhead Kennel Club, July 15th, 2006, under Judge Diane Pilbin

1st Place, 12-18 mo, Riverhead Kennel Club, July 14th, 2006, under Judge Lorri Isenhath Gordon

1st Place, 12-18 mo, Labrador Retriever Club of Greater Boston Lab Specialty, June 16th, 2006, 
under Judge Barbara Gilchrist

3rd Place, 12-18 mo, Labrador Retriever Club of Greater Boston Lab Specialty, June 15th, 2006,
under Breeder Judge Lisa E. Weiss

4th Place, 12-18 mo, Bucks County Kennel Club, May 6th, 2006, under Br Judge Kendall Herr

2nd Place, Puppy Dog 6-9 mo, Mid Jersey Labrador Retriever Club, October 20, 2005, 
under Judge Jill Ickowski

Thank you Frank and Gina for giving us this wonderful opportunity
to welcome Trace into our family.

Handy Hill Labradors
Acushnet, Massachusetts 02743

Breeder of black, chocolate, and yellow 
AKC English Labrador Retrievers

Trace

Bred by Exhibitor-2007 Potomac LRC Specialty
GAETACREEK'S GRAND SLAM
"Trace"

GAETACREEK'S GRAND SLAM
  "Trace"

CH Borador's by George  x  Belquest Summer Breeze
Whelped  04/11/05  
 OFA Good, Elbows Normal, Optigen A,  
Cerf yearly,  EIC Carrier, CNM Clear,
Full Dentition.
Bred by  Gaeta Creek Labradors